Jak souvisí spánek s učením
Spánek funguje jako aktualizace systému. Díky němu se nově získané informace ukládají do dlouhodobé paměti. To, co zažijete ve dne, se zpracovává v hlubokém spánku a REM fázi. Mozek si poté tyto procesy ukládá do dlouhodobé paměti.REM fáze je také zodpovědná za řešení problémů a aplikování zkušeností na nové problémy. Znáte to? Celý den řešíte určitý problém a nemůžete přijít na to, jak ho odstranit. Ráno vstanete a máte plno nápadů… Ne nadarmo se říká, ráno moudřejší večera. Lidský mozek přemýšlí a hledá za vás řešení, když spíte. Proto se může stát, že se vám o různých situacích, které řešíte, zdá. Mozek se na nich trénuje a zkouší nová řešení.
Dobrý a kvalitní spánek dokonce pomáhá zvládat stres, třeba ze zkoušek. Jakto? V REM fázi se zpracovávají stresové situace, a tím se snižuje stres. Pravidelný osmihodinový spánek tedy přispívá k psychické pohodě.
TIP: Znáte fáze spánku?
Design a barvy pokoje
Existují různé přístupy k interiérovému designu. Například psychologie barev tvrdí, že některé barvy mohou být ve studentském pokoji lepší než jiné. Všeobecně chcete do pokoje pro studenty jemnější odstíny:- modré – snižují stres a pomáhají s koncentrací,
- zelené – působí příjemně pro unavené oči,
- žluté – pomáhají být kreativní,
- bílé – nerozptylují a zvětšují prostor,
- šedá – nerozptylují a pomáhají s koncentrací.
Design vybírejte nejen podle toho, co se vám a dítěti líbí, ale také podle praktičnosti. Zohledněte při výběru i jeho zájmy. Pokud má například rádo hudbu, zarámovaná fotka oblíbené kapely nebo kytara na stěně nemůžou nic pokazit.
Pracovní místo a stůl
Na výběru stolu s židlí a na umístění pracovního stolu si dejte záležet. Nešetřete a kupte opravdu kvalitní ergonomickou židli, která nebude dítěti kazit záda. Stůl by neměl být ani příliš nízký, ani příliš vysoký. Výšku zkoušejte s dítětem už v obchodě. Dítě by si k němu mělo sednout na židli, kolena ohnutá přímo do pravého úhlu a položit dlaně na stůl. Pokud má paže a předloktí v pravém úhlu, je výška stolu správná. V opačném případě hledejte dál.Stůl by měl být v pokoji u okna, které je zdrojem přirozeného světla. Dítě tak nebude zbytečně namáhat oči při studiu. Také by měla být poblíž stolu zásuvka, aby si do ní mohlo zapojit elektroniku. Pro větší soustředění se pokuste umístit rozptylující předměty jako televizi nebo stolní počítač na stranu, kam nebude od stolu přímo vidět.
Postele a matrace
Správně vybraná studentská postel je základ úspěchu. Design postele by měl zapadnout do celkového stylu pokoje. Postel by měla být pevná s kvalitními spoji, ideálně kov na kov. Tato varianta se hodí v případě, když se vaše dítě rozhodne po střední si vzít postel na vysokou nebo do svého bytu. Vhodné je pořídit studentskou postel s úložným prostorem, do které schováte lůžkoviny a další věci.TIP: Zjistěte, jaké typy úložného prostoru existují.
Velikost pokoje se často odráží v rozměru postele. Nezapomínejte ale, že mladý člověk také potřebuje prostor na válení a možná bude občas postel sdílet se svou první láskou. Pokud to pokoj dovolí, volte co největší rozměr. Studentské postele 140x200 cm nabídnou pohodlí i prostor pro druhé. Navíc mu do budoucna může sloužit i v prvním bytě, kde bude dítě žít samo.
Matraci by si mělo dítě vybírat podle svého pocitu. Ideálně by mělo mít tvrdší matraci, protože se mu do 25 roku stále vyvíjí páteř a potřebuje oporu. Vhodná je pro něj matrace ze studené pěny, která je prodyšná, má vyšší tuhost a je relativně levná. Kromě matrace hraje u zdravého spánku roli i polštář a rošt. Například polštář souvisí se spánkovou polohu, ve které spíte. Rošt poté zlepšuje prodyšnost matrace a pomáhá zvýraznit jeji vlastnosti.
TIP: Přečtěte si více o spojení roštu a matrace.