info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O matracích Jak se zbavit roztočů v posteli?

Jak se zbavit roztočů v posteli?

Roztoči v posteli neobtěžují jen alergiky. Věděli jste, že čím více se vystavujete alergenu, tím větší je pravděpodobnost, že si na něj vytvoříte alergii? Jak se ale všudypřítomných roztočů zbavit… Přinášíme vám základní přehled metod.

Co jsou a jak vypadají roztoči?

Roztoč je mikroorganismus, který můžete vidět pouze pod mikroskopem. Nejčastějším roztočem v domácnostech je prachovka prachová nebo americká. Můžete se setkat i s roztoči skladištními.  Podobají se malým bílým pavoučkům. Vyskytují se vždy ve větším počtu. Dožívají se až 3 měsíců.1 
 

Kde se nejčastěji nachází roztoči?

Nejlépe jim je tam, kde se usazuje prach. Naleznete je tedy v závěsech, sedačkách a především postelích. A proč se usazují v prachu? Prach obsahuje kousky lidské kůže, kterými se roztoči živí. To jsou tzn. roztoči prachoví. Alergici nemají přímo na roztoče alergii, ale na výkaly, které produkují.  

Doma se můžete setkat i s trochu jiným druhem, s roztočem moučným. Ten ale může udělat pořádnou neplechu v kuchyni či spíži. Rád se schovává v navlhlé mouce, sýrech, těstovinám a podobně a kazí tím kvalitu potravin, které pak mají nakyslou chuť. 
 

Jak poznat, že máte roztoče i vy?

Protože nemůžete prachové roztoče vidět, poznáte, že je máte v posteli, podle kvality svého spánku, podle stavu své pokožky nebo celkové reakce těla. Konkrétně:
  • můžete zažít alergickou reakci. 
  • lidé s astmatem mohou zažívat doma astmatické záchvaty.
  • alergická reakce může ovlivnit vaši kvalitu spánku.

Jak se roztočů zbavit?

Roztočům vyhovuje prach, vyšší vlhkost a teplo. Abyste se roztočům v posteli vyhnuli, udržujte v místnostech vlhkost vzduchu pod 50 %. Vlhkým domům a bytům pak pomůže klimatizace a odvlhčovač. Důležitý je pravidelný úklid. Protože se těmto organismům nejvíce daří v prachu, je dobré se vyhýbat jeho velkému množství právě úklidem. Při něm používejte mokrý hadřík, abyste prach nachytali a zbytečně ho jen nevířili. Na vysávání používejte vysavač s HEPA filtrem. 

Další podstatnou součástí úspěšného boje je vyvarovat se v ložnici pro ně vhodnému prostředí, a tím je jakékoliv čalounění, závěsy a koberce. Alergikům se proto nedoporučuje nákup čalouněné postele.
 

Postel proti roztočům

To, jakou matraci a lůžkoviny do postele koupíte, ovlivňuje, kolik roztočů se v ní uvelebí. Při výběru zohledněte, zda je materiál hypoalergenní a antialergický. V potahu matrací pro alergiky můžete nalézt například stříbro, které zabraňuje jejich množení. Matrace by měla být co nejprodyšnější, aby z ní byla odváděna vlhkost, kterou mají roztoči rádi. K tomu matraci pomáhá i vhodný rošt. Vyhněte se matraci položené jen na desce nebo na koberci.
 


Důležité jsou i výplně polštářů a přikrývek. Alergikům se nedoporučuje spát v lůžkovinách z peří, které je opět skvělým prostorem pro roztoče. Místo toho se zaměřte na anatomické polštáře. Jsou totiž vyrobeny z materiálů, které roztoči nemají tolik v oblibě, a díky kterým si odpočine i vaše krční páteř.
 

Čistota matrace

I přes výběr matrace a polštáře pro alergiky je důležité udržovat postel v čistotě. Povlečení měňte 1x týdně a perte ho na vysoké teploty (60°). Na matraci používejte chránič matrace, který perte s povlečením. Matraci při každém převlékání vysajte.  
 

 

Přečtěte si více o: