Jak poznat nekvalitní proleželou matraci?
Jsou tři možnosti, proč máte proleželou matraci:
- Prvním případem je nekvalitní materiál matrace.
- V druhém jste překročili maximální nosnost matrace.
- Ve třetím případě jde o matraci, která je za hranou své životnosti.
Nekvalitní materiál matrace se proleží velmi rychle, nehledě na maximální nosnost matrace a její životnost. Pokud chcete mít přehled o materiálech, ze kterých se matrace vyrábí, napsali jsme pro vás článek zde.
Proleželou matraci po roce poznáte lehce. Dolík, důlek, prohlubina… Pokud cítíte, že se v oblasti boků propadáte, ačkoliv ležíte na zádech, máme špatnou zprávu. Matrace je proleželá. Pokud je proležení velké, dá se poznat i pouhým okem.
Proleželou matraci po roce poznáte lehce. Dolík, důlek, prohlubina… Pokud cítíte, že se v oblasti boků propadáte, ačkoliv ležíte na zádech, máme špatnou zprávu. Matrace je proleželá. Pokud je proležení velké, dá se poznat i pouhým okem.
Jak může nekvalitní matrace ovlivnit kvalitu spánku?
Jednoduše – nekvalitní matrace vám bere spánek. To, že spíte 8 hodin denně ještě nemusí znamenat, že je váš spánek kvalitní. Poznáte to i vy sami, pokud se ráno cítíte unavení. Nekvalitní matrace vás nutí se v noci přetáčet a bere vám blahodárný REM spánek, při kterém dochází k regeneraci organismu.
TIP: Přečtěte si, jak si zlepšit kvalitu spánku.
TIP: Přečtěte si, jak si zlepšit kvalitu spánku.
Na co si dát pozor v případě zdravotních problémů?
Proleželá matrace, stejně tak jako matrace, která není vybrána na míru, vaší páteři neposkytnuje dostatečnou oporu. Na své matraci trávíte třetinu dne a dokonce až třetinu života, proto pokud neprospívá vaší páteři, zaděláváte si na problémy jako je:
- bolest krční páteře,
- bolest zad,
- bolest kyčlí a
- bolest hlavy.
Proto, pokud už nějakými zdravotními problémy trpíte, je vhodné investovat do zdravotní matrace, která má díky certifikátu zaručenou kvalitu a vaše tělo z ní bude profitovat.
Bude vám pro úpravu stačit topper na matraci?
Rozhodně ne. Topper sice slouží ke změně tuhosti matrace nebo ke zvýšení stávající, ale nemá nosné vlastnosti, které má matrace. Topper má tenkou vrstvu pěny a kopíruje povrch matrace pod sebou, avšak není schopen vyplnit proleželá místa.
TIP: Zjistěte, k čemu slouží topper.
TIP: Zjistěte, k čemu slouží topper.
Může vám pomoci postelový rošt?
Dobrý postelový rošt je skvělým parťákem kvalitní matrace. Jakto? Podporuje totiž vlastnosti oné pěnové nebo pružinové matrace. Funguje jako sůl. Posolíme-li rajče, zvýrazní sůl přirozenou chuť rajčete. Stejně tak kvalitní rošt pomůže matraci být prodyšnější, mít lepší ergonomické vlastnosti a delší životnost. Pokud posolíme zkažené rajče, nestane se z něj čerstvé. Stejně tak dobrý rošt nezachrání proleželou matraci.
Jak vybrat novou kvalitní matraci?
Při výběru kvalitní matrace byste měli vzít v potaz hned několik faktorů:
- věk,
- hmotnost,
- spánkovou polohu,
- specifické potřeby.
Věk hraje roli pouze v případě, že vybíráte matraci pro dítě nebo seniora. Děti potřebují tvrdou matraci, která jim podpoří zdravý vývin páteře. Senioři by měli mít středně měkké matrace, aby se jim dobře vstávalo, ale nebolely je z matrace klouby.
Pohlídat byste si měli i to, zda vaše váha nepřekračuje maximální nosnost matrace. Pamatujte, že čím vyšší nosnost, tím kvalitnější materiály.
Spánková poloha vám pomůže vybrat tuhost matrace. Pokud spíte na boku, zvolte si měkčí matraci, kde vám matrace ustoupí v bocích a ramenech. Spíte na zádech? Zvolte tvrdou matraci. Pro spánek na břiše si zvolte středně tvrdou matraci.
TIP: Zjistěte více o výběru matrace.
Dále se zaměřte na své zdraví a další potřeby, které by měla matrace mít, aby byla podle vašich představ. Pokud máte alergie, bolest kyčlí nebo chcete vysokou matraci, vše zohledněte. Matrace má sloužit vám, ne naopak.