Jaké mohou být příčiny únavy po spánku?
- na čem a kde spíte,
- váš životní styl,
- jídelníček nebo
- skrytá nemoc.
Nekvalitní spánek
Jedním z možných vysvětlení ranní únavy může být špatná kvalita spánku. Tu ovlivňuje více věcí, ale podstatná je teplota v místnosti a to, na čem spíte – matrace, polštář a postel. V ložnici by mělo být příjemně a zároveň trochu chladněji než v jiných místnostech. Pro spánek je ideální 18 až 20 stupňů Celsia.
Pokud postel při spánku vrže nebo je nestabilní, vytrhává vás z cenného hlubokého spánku. Je to váš případ? Potom nastal nejvyšší čas si koupit kvalitní bytelnou postel třeba z masivu nebo čalouněnou. Pro alergiky jsou vhodnější spíše postele bez polstrování, aby zamezili množení roztočů, kteří jim také zhoršují pobyt v ložnici.
Spánkové poruchy
Únavu i po spánku může mít na svědomí také některá z mnoha spánkových poruch. Až 600 tisíc Čechů trpí spánkovou apnoe, při které velmi klesá kvalita spánku.2 Častěji ji z fyziologických důvodů mají muži, ale nevyhýbá se ani ženám. Přispívá k ní nadváha, větší konzumace jídla a alkoholu před spaním, kouření nebo třeba užívání prášků na spaní. Váš spánek negativně ovlivní také syndrom neklidných nohou, nespavost nebo narkolepsie.
Nepravidelný spánkový režim
Nepravidelný režim může zapříčiňovat neustálou únavu po dlouhém spánku. Souvisí to s cirkadiánním rytmem. Naše biologické hodiny jdou ruku v ruce s přírodou. V případě, že chodíte spát přes den, pokud například pracujete v noci, váš cirkadiánní rytmus je posunutý. Přes den může být více hluku a jistě také více světla, proto nemůžete kvalitně spát.
I kvůli spánkovému deficitu se probouzíte unavení. Pokud jste o víkendu protančili noc nebo máte malé dítě, které vás budí, v týdnu nebudete příliš svěží. Krátkodobý deficit jedné probdělé noci dospíte za dvě vydatné noci. V případě dlouhodobého deficitu to však není tak snadné a nedá se jednoduše dohnat.
Nemoc
Kromě důvodů, které jsou zmíněné výše, můžete trpět neustálou únavou po spánku kvůli problémům s metabolismem, štítnou žlázou, anémii nebo chronické obstrukční plicní nemoci. Do spánku může zasahovat i úzkost a deprese. Pokud jste vyloučili všechny ostatní varianty, vyhledejte pomoc doktora.3
Co může ovlivnit kvalitu vašeho spánku?
Pokud je kvalita spánku nízká, probouzíte se unavení. Kromě nevyhovující matrace a polštáře, může váš spánek zhoršovat životní styl. Vliv má nedostatek pohybu, dehydratace i špatná strava. Možným viníkem je také káva nebo alkohol. Našemu tělu neprospívá ani modré světlo a v neposlední řadě stres.
Nejvíce škodí spánku velké porce jídla těsně před spaním či vysoký příjem cukrů. Cukry totiž fungují jako palivo pro tělo a rychlý přísun energie zrovna neuspává. Dehydratace nás zase může budit nebo způsobovat právě únavu po spánku. Alkohol a káva jsou mistři na špatný spánek. Alkohol prokazatelně narušuje fáze spánku a káva zase blokuje hormony, které nám pomáhají usínat.
Praktické tipy pro zlepšení kvality spánku
Nejjednodušším tipem je vyvarovat se věcem uvedeným výše. Zlepšit svůj životní styl zní snadně, jenže velké změny jsou těžké. Proto je hlavním doporučením nastavení malých návyků, které vám pomohou.
- Můžete začít sklenicí vody okolo páté hodiny.
- Jděte 2x do týdne dříve spát.
- Kávu konzumujte nejpozději ve tři hodiny odpoledne.
- Vyvětrejte si před spaním.
- Choďte na preventivní prohlídky.
- Postupně investujte do vybavení v ložnici.