info@prospanek.cz
+420770100440
poradenská linka je dostupná Po - Pá od 8:00 do 18:00 a So - Ne od 9:00 do 16:00
Menu Zavřít
0 0 Kč
Váš košík je zatím prázdný.
Úvodní strana Blog O matracích Jak předejít skolióze u dětí a jak ovlivňuje spánek?

Jak předejít skolióze u dětí a jak ovlivňuje spánek?

Skolióza je jedním z nejznámějších onemocnění páteře. Každým rokem přibývá čím dál více lidí a hlavně dětí s tímto onemocněním. Věděli jste však, že skolióza se u vašich dětí může začít formovat už v prvních měsících jejich života? Jak tedy předejít skolióze nebo ji léčit?

Každým rokem přibývá čím dál více lidí a hlavně dětí s tímto onemocněním. Za vinu se to většinou přisuzuje sedavému stylu života, kdy děti tráví po několika hodinách sezení ve škole dalších několik hodin sezení u počítače nebo televize. Věděli jste však, že skolióza se u vašich dětí může začít formovat už v prvních měsících jejich života? Jak tedy předejít skolióze nebo ji léčit?

Co to je skolióza a její příznaky?

V první řadě je třeba si uvědomit, že nikdo z nás nemá páteř úplně rovnou. Skolióza se definuje jako abnormální zakřivení páteře. Nejčastějším druhem je idiopatická skolióza. Může se formovat už v batolecích měsících a také často v období rychlého růstu mezi 10. – 12. rokem věku dítěte. Zajímavé je, že častěji postihuje skolióza dívky.  Rozpozná se u dětí celkem snadno. Když se dítě předkloní, křivka páteře obvykle vybočuje do jedné nebo druhé strany. Často dítě mívá jedno rameno výš než druhé nebo mu vystupují žebra na jedné straně více než na druhé. Skoliózu většinou bezpečně diagnostikuje pediatr při běžné preventivní prohlídce. Následujících několik rad můžete využít, pokud chcete skolióze u vašich dětí předejít už od útlého věku.

Nechte dítě vyvíjet se přirozeně

Dítě se přirozeně vyvíjí a během svých prvních měsíců na světě se naučí mnoho dovedností. Nejprve pase koníčky (miminko ležící na bříšku zvedá hlavičku), poté si začne sedat, lézt po čtyřech a nakonec se postaví a začne chodit. Tyto pohybové dovednosti mají své dané pořadí a jsou důležité pro správné formování páteře. Vše má svůj čas, který se může u každého dítěte lišit. Rodiče by to měli respektovat a rozhodně se nesnažit popohánět své dítě, jelikož mu tím akorát mohou ublížit.
Častou chybou rodičů bývá, že se snaží své dítě posazovat, aniž by to samo umělo. Tím velmi negativně zasahují do jejich kosterního systému. Počkejte raději, až si váš malý šikula sedne sám, budete z toho mít stejně větší radost, než když si jej sami posadíte na klín.

Nevodit za ručičku

Dítě už si stouplo, udělalo pár nejistých kroků a zdokonaluje se v této činnosti, čím dál častěji. Máte tendenci jej chytit za ručičku a vodit po místnosti? Odolejte. Voděním za jednu ručičku je namáhána jedna strana páteře a skolióza se formuje velmi snadno. Dbejte na to, abyste své dítko vodili za obě ručičky. Nebo ještě lépe nechte ruce dítěte volně a přidržujte jej za hrudník a bříško.

Pestrá strava

Proti rozvoji skoliózy také pomáhá pestrá, vyvážená strava, která obsahuje všechny důležité minerály, vitamíny a stopové prvky. Základem je dostatek vápníku, aby bylo podpořeno formování kostí, které je v tomto období velmi intenzivní.

Kvalitní obuv a aktovky

Vaše dítě již odrostlo z plenek, ale prevence skoliózy z daleka nekončí. Pozor si dejte i při výběru bot. Nesprávná obuv má negativní vliv na držení těla a zakřivení páteře. To samé platí i o přeplněných a těžkých taškách do školy. Vybírejte z aktovek s kvalitním polstrováním zad, ale zároveň z lehkých materiálů. Aktovku budou děti na zádech nosit každý den. Tašky přes rameno byste měli úplně vyloučit, jednostranné namáhání těla je nejrychlejší cestou ke skolióze.

Vhodné kroužky pro děti

Po škole by mělo dítě mít dostatek pohybu. Je to důležité i pro jeho regeneraci a odreagování od školních povinností, které je jistě taky potřeba. Mezi výběrem kroužků vybírejte ty, které děti budou zároveň bavit, ale zároveň prospívají jejich tělu. Mezi takové patří balet, plavání, gymnastika, horolezectví a dynamické sporty, které stimulují hluboké svaly zad. Naopak sporty, které zatěžují jen jednu stranu těla, nedoporučujeme, příkladem je tenis nebo squash.

Jak skolióza ovlivňuje spánek?

Skolióza prokazatelně dopomáhá k poruchám dýchání ve spánku. Deformovaný hrudník totiž může dítěti vadit při nádechu. Vést to může například ke spánkové apnoi.1 Toto onemocnění znamená, že dítě přestává opakovaně ve spánku dýchat. Nejen, že se snižuje kvalita spánku, ale může při podcenění léčby dojít až ke kardiovaskulárním problémům. 

Kvalitu spánku může snižovat i korzet, kterým se léčí těžší druhy skoliózy. V tom případě je dobré zajistit dítěti co nejlepší matraci, rošt a polštář, abyste mu diskomfort vykompenzovali.

Tipy na lepší spánek

Důležité je vybrat dítěti matraci se střední nebo vyšší tuhostí. Skvělé jsou pro děti matrace ze studené pěny. Pokud chcete myslet více dopředu, můžete svému dítku vybrat matrace s dvěma pocity tuhostí. Nejdříve dítě bude spát na tvrdší a, když doroste, může si vybrat měkčí stranu.

Dítě by rozhodně nemělo spát na matraci pro dospělé, která obsahuje anatomické zónování v potahu nebo jádru. Vzhledem k jeho menšímu vzrůstu se tyto zóny v porovnání s dospělým člověkem liší a při ležení na matraci jejich umístění neodpovídá požadavkům těla. 

Rošt pro děti je dobré vybírat lepší. Dopřejte dítěti minimálně ten lamelový, který podpoří vlastnosti matrace. Ta se lépe přizpůsobí tělu. Jako investici do budoucnosti přemýšlejte i nad nákupem kvalitní postele, která nabízí nastavitelnou výšku roštu. Takto až vaše dítě vyroste, bude si moc zvýšit výšku postele.
 

Proč nakupovat u nás

Všechny benefity
45 denní záruka vrácení peněz

NÁKUP BEZ STAROSTÍ

45 dní na vrácení zboží

Objevte více

Doprava zdarma na všechny matrace a postele

DOPRAVA ZDARMA

Na matrace a postele

Více informací

Rozumíme spánku

UMÍME PORADIT

Tisíce spokojených zákazníků

Poradíme vám

Možnost nákupu na splátky

JSME VÁM BLÍŽ

Prodejny v 5 zemích Evropy

Kudy k nám